• یکشنبه 05 خرداد 1398 - 9:36
  • 983
  • 0 دیدگاه
  • اخبار ,

احیای «گبه‌بافی و نخ‌ریسی» همدان با همت و تلاش صنایع‌دستی استان

احیای «گبه‌بافی و نخ‌ریسی» همدان با همت و تلاش صنایع‌دستی استان   معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان همدان اعلام کرد: هر

احیای «گبه‌بافی و نخ‌ریسی» همدان با همت و تلاش صنایع‌دستی استان

 

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان همدان اعلام کرد:

هر سال یک یا دو مورد احیا و زنده سازی هنرهای منسوخ‌شده را داریم که امسال «گبه‌بافی و نخ‌ریسی» را در دستور کار خود قرار داده‌ایم.

ایسنا نوشته : منطقه همدان، هاشم مظاهری چهارشنبه یکم خردادماه در نشست تخصصی فعالان صنایع‌دستی استان همدان، با بیان اینکه تولید صنایع‌دستی معاف از مالیات است، ادامه داد: استان همدان از لحاظ آمار صنعتگران هنرمند، جزء پنج استان برتر کشور بوده که در تولید صنایع‌دستی سرآمد و نام‌آور است.


وی با اشاره به شرایط اقتصادی کشور، افزود: صنایع‌دستی جزء نیازهای اساسی زندگی شهروندان نیست به همین علت فروش این نوع اقلام سخت و دشوار است.


مظاهری درباره بازار فروش صنایع دستی عنوان کرد: تولیدکنندگان و فروشندگان باید خود را نسبت به علم بازاریابی و فروش به‌روز کنند و توانایی رقابت خود را در این میدان افزایش دهند.
وی خطاب به دلالان این عرصه، اظهار کرد: سعی کردیم با برگزاری نمایشگاه‌های سراسری، واسطه را از بین برده و بین فروشنده و خریدار ارتباط مستقیم برقرار کنیم.


مظاهری با بیان اینکه در بحث صادرات، شرایط سیاسی و اقتصادی دخالت و اثر مستقیم دارد، خاطرنشان کرد: در سالجاری آمار صادرات رسمی کاهش و غیررسمی افزایش داشته به‌گونه‌ای که از 31 میلیارد دلار صادرات صنایع‌دستی، تنها 5 میلیون دلار آن رسمی و قانونی بوده است.
وی با بیان اینکه رسالت اداره صنایع‌دستی، حفظ صنایع‌دستی اصیل و بومی استان است، اعلام کرد: هر سال یک یا دو مورد احیا و زنده سازی هنرهای منسوخ‌شده را داریم که امسال «گبه‌بافی و نخ‌ریسی» را در دستور کار خود قرار داده‌ایم.


معاون صنایع دستی استان همدان با تأکید بر اینکه صنایع‌دستی ارزش‌افزوده بسیار بالایی دارد، عنوان کرد: تولید آثار و صنایع‌دستی ارزش افزوده فراوانی دارد به طوریکه هنر و فرهنگ هیچ کشوری آینده تاریکی ندارد.


وی در پایان عملکرد پایگاه اینترنتی تلفیق هنر را فاقد مجوز اعلام کرد و گفت: این پایگاه فیلتر شده به طوریکه حتی از پارک علم و فناوری هم هیچ‌گونه مجوزی اخذ نکرده بود.