چرا بعضی از رنگهای نخهای مرینوس فرش دستبافت رنگ پس میدهد

چرا بعضی از رنگهای نخهای مرینوس فرش دستبافت رنگ پس میدهد  فرش آموز -حتما تا حالا در هنگانم بافت فرش و یا تابلو فرش با رنگ پس دادن نخهای فرش مواجه شده اید. دستتون رنگی شده و یا چله ها رنگی شده.
چرا بعضی از رنگهای نخهای مرینوس فرش دستبافت رنگ پس میدهد

چرا بعضی از رنگهای نخهای مرینوس فرش دستبافت رنگ پس میدهد


 فرش آموز -حتما تا حالا در هنگانم بافت فرش و یا تابلو فرش با رنگ پس دادن نخهای فرش مواجه شده اید. دستتون رنگی شده و یا چله ها رنگی شده. شما را خیلی نگران کرده است. در این بخش دلیل رنگ پس دادن نخهای مرینوس و همچنین نحوه رفع  مشکل رنگ دهی نخ تابلو فرش را بررسی میکنیم.

رنگ پس دادن فرش دست بافت,ترمیم رنگ فرش دستباف,رنگ فرش قاطی شده,تغییر رنگ فرش,رفع قاطی شدن رنگ فرش,رنگ پس دادن نخ فرش دستباف

 

چرا بعضی از رنگهای نخهای مرینوس فرش دستبافت رنگ پس میدهد

 

در هنگام بافت قالی خود اعم از فرش و یا یا تابلو فرش اگر با مشکل رنگ پس دادن مواجه شدید , دلایل متعددی برای این مشکب وجود دارد که برایتان توضیح میدهیم.

 

بافتن فرش با پشم اصلا اشکالی ندارد ولی در صورتی که پشم با کیفیت نباشد و خوب رنگ نشده باشد باعث رنگ دادن فرش می شود.


یکی دیگر از علل رنگ دادن فرش به کار بردن مواد شوینده بی کیفیت و نامتناسب با فرش و شستن آن با آب بسیار گرم می باشد.


دلیل سوم رنگ پس دادن فرش نداشتن اطلاعات کافی و درست در رابطه با شستن فرشی بوده که با دست بافته شده است.

 
نکاتی در مورد رنگ پس دادن فرش

در صورتی که قصد دارید خودتان فرش دستبافت را بشویید برای اینکه ببینید فرش رنگ پس می دهد یا خیر این نکات را رعایت کنید:


• اول یک تیکه از فرش که دور از چشم است را بشویید.


• یک اسفنج را درون آب گرم برده و روی قسمتی از فرش بکشید و چند دقیقه صبر کنید ببینید رنگ فرش عوض شده یا خیر.


جهت جلوگیری از رنگ پس دادن فرش بهتر است شست و شوی آن را به یک فرد خبره بسپارید یا اینکه از موادی که رنگ را تثبیت می کنند استفاده کنید.


طریقه اصلاح رنگ دادگی فرش

فرض کنید فرش ابریشمی دارید که بر اثر شستشوی نادرست رنگ سورمه ای و لاکی آن با قسمت کرم رنگ قاطی شده و در اصطلاح رنگ پس داده است چگونه باید آن را ترمیم کرد؟
احتمالا یکی از مواردی که باعث رنگ پس دادن شده این است که رنگ سورمه و لاکی ثبات رنگی ندارد.

 

برای این کارمقداری ماست ترش تهیه کنید. (ماست شیرین و تازه چون چربی دارد استفاده نشود). مقداری هیدروسولفیت با ماست و خیلی کم آب ترکیب کرده و به خوبی حل کنید. اجازه دهید چند دقیقه ای بگذرد و سپس از آن استفاده کنید.


با یک قلم مو نازک موادی را که تهیه کرده اید روی قسمت های آسیب دیده بکشید. این کار علاوه بر از بین بردن رنگ های سورمه ای و لاکی، رنگ کرم پس زمینه را هم تمیزتر نشان می دهد.


عملیات رنگبرداری باید جهت خواب فرش باشد. دقت کنید که محلول به قسمت های دیگر برخورد نداشته باشد. برای این کار ابتدا قسمتی را به عنوان نمونه زده و بعد از تست (یکنواخت بودن رنگ، مقدار مواد شیمیایی فرش) روی بقیه قسمتها کار کنید. پس از پایان کار از سشوار برای خشک کردن آن استفاده کنید.

 

عدم رنگرزی اصولی

اگر رنگرزی اصولی نباشد و نخها در هنگامی که در اب جوش در حال رنگرزی هستند .کامل در اب کاملا جووش امده رنگرزی نشوند دچار این مشکل میشود.  و همچنین اگر کلاف های نخها زودتر از موعد از دیگ اب جوش بیرون اورده شوند . نخ کامل رنگ را به خود نمیگیرد و بعدن دچار رنگ دهی میشود.

 

نخ بی کیفیت

اگر نخ مورد استفاده از کیفیت خوبی برخوردئار نباشد و الیاف مصنوعی داخل مواد اولیه ان استفاده شده باشد حتما در رنگرزی رنگ را به خوبی دریافت نمیکند و بعدن رنگ پس میدهد.

 

راههای رفع مشکل رنگ دادن نخ های فرش در حال بافت

اگر در حین بافت قالی خود متوجه رنگی شدن دستهای خود و چله ها شدید . متوجه میشوید رنگ ها رتگها میرود. برای جلوگیری از کار میتوانید نخها یکبار در اب جوش بگذارید چند دقیقه به جون اید. و کمی لیمو جوهر در حین جوش امدن نخها داخل اب به ان اضافه کنید.

راههای رفع مشکل رنگ دادن فرش و تابلوفرش دستبافت

 

 

 

نقش آرا فرش تبریز