چگونه پایین زدگی قالی (فرش و تابلو فرش) را رفع کنیم؟

چگونه پایین زدگی قالی (فرش و تابلو فرش) را رفع کنیم؟   در این بخش از فرش آموز میخواهیم در مورد مشکلات پایین زدگی فرش دستبافت برایتان بنویسیم. مشکلی که خیلی از بافندگان ان را در قالی های خود تجر
چگونه پایین زدگی قالی (فرش و تابلو فرش) را رفع کنیم؟

چگونه پایین زدگی قالی (فرش و تابلو فرش) را رفع کنیم؟

 

در این بخش از فرش آموز میخواهیم در مورد مشکلات پایین زدگی فرش دستبافت برایتان بنویسیم. مشکلی که خیلی از بافندگان ان را در قالی های خود تجربه کرده اند. حتی استاد کاران قالی بافی هم با مشکل پایین زدگی فرش روبرو میشود . اما پایین زدگی فرش بیشتر گریبان قالیبافان میتدی را میگیرد. در ادامه با چگونه پایین زدگی قالی(فرش و تابلو فرش) را رفع کنیم؟ با ما همراه باشید

 

دلایل پایین زدگی (کسری) قالی از چیست ؟

 فرش به چند دلیل در حین بافت پایین زدگی پیدا میکند اولین دلیلش چله ها هستند . اینکه چله ماپنبه است یا ابریشم . اگر چله ما ابریشم باشد پایین زدگی را بیشتر تجربه خواهیم کرد. اگر چله پنبه باشد پایین زدگی خیلی کم اتفاق میافتد .

 

دومین دلیل پایین زدگی فرش , سفتی چله ها هستند. هر چقدر مقدار سفتی چله ها بیشتر باشد فرش پایین میزند و کسری می اورد.

 

سوم دلیل مربوط میشود به پود ضخیم ما . باید نمره پود ضخیم با رجشمار فرش همخوانی داشته باشد. اگر پود ضخیم نمره نازک تر باشد . فرش کسری میاورد.

چهارمین دلیل پایین زدگی فرش دستبافت , به دفه زنی مربوط میشود. اگر بافنده مهارت کافی در دفه زنی نداشته باشد. ممکن است با کوبیدن زیادن پود ضخیم و پود نازک , باعث خواباندن بیشتر فرش شود .

 

پنجیم دلیل پایین زدن فرش , تعویض بافنده است. اگر مقداری از فرش را یک بافنده و مقداری بافنده دیگر بافت کنند . ممکن است فرش دچار پایین زدگی شود .

 

چگونه پایین زدگی قالی (فرش و تابلو فرش) را رفع کنیم؟ 2

 

راههای مقابله با پایین زدگی فرش دستبافت

 برای مقابله با پایین زدگی فرش های دستبافت و تابلو فرش , چند راحل ارایه میدهیم که میتوانید با رعایت این موارد , فرشی سالم و بدون عیب و ایراد را بافت کنید.

 

سعی کنید یک فرش را دو نفر همزمان بافت نکنند و یا بافنده تعویض نشود در میانه فرش. چون قدرت دست دو بافنده یکسان نیست ممکن است با کوبیدن دفتین هر کدام به سلیقه و قدرت دست خود باعث پایین زدن فرش شوند.

 

پود ضخیم مناسب در اول بافت انتخاب کنید نمره پود متناسب با نمره نخ و چله باشد. و همچنین در حین بافت پود عوض نکنید.

 

 قبل از شروع به بافت شلی و سفتی چله ها را کنترل کنید. اگر زیاد شل باشد فرش بالا میزند. اگر سفت باشد پایین میزند.

 

 بیشتر بخوانید : روشهای رفع بالا زدگی تابلوفرش