نکاتی که باید در هنگام بافت تابلو فرش رعایت شود

نکاتی که باید در هنگام بافت تابلو فرش رعایت شود     بافت تابلو فرش در بین خانم های علاقمند به قالی بافی از محبوبیت خاصی در سراسر کشور برخوردار است که با تهیه نخ و نقشه و دار چله شده اماده
نکاتی که باید در هنگام بافت تابلو فرش رعایت شود

نکاتی که باید در هنگام بافت تابلو فرش رعایت شود

 

 

بافت تابلو فرش در بین خانم های علاقمند به قالی بافی از محبوبیت خاصی در سراسر کشور برخوردار است که با تهیه نخ و نقشه و دار چله شده اماده بافت تابلوفرش از کارگاههای تولیدی , درمنازل خود تابلو فرش بافت میکنند.

 

اکثر خانم ها به خاطر مبتدی بودن خیلی از نکات و اصول قالیبافی را به علت بی تجربه بودن رعایت نمیککند و در اخر شاهد یک تابلو فرش کج و موج دار و خراب میشوند . در این بخش نکاتی طلایی برای قالی بافان خواهیم نوشت که با رعایت این موارد یک تابلو فرش سالم و بی نقص را بافت کنند.

 

اصول و تکنیک های بافت تابلو فرش سالم و بدون عیب با رعایت نکات زیر امکانپذیر میباشد :

 

 نخ و نقشه فرش و تابلوفرش دستبافت

 

 

 

کنترل بالازدگی تابلو فرش

 بافنده خوب بافنده ای است که در هر بیست رج ارتفاع فرش خود را با خط کشی اندازه بگیرد تا از درست بودن ارتفاع تابلو فرش خود مطمن شود .

 

کنترل پایین زدگی تابلو فرش

 همچنین بافنده تابلو فرش باید پایین زدگی را کنترل کند . اگر تابلو فرش پایین بزند میتواند پود تعویض کند و یا دفه را ارام بکوبد .

 

کنترل موج دار بودن تابلو فرش

 اگر چله ها در سرتاسر تابیلو فرش به یک انداره سفت نباشد. تابلو فرش موج دار میشود. در واقع یک طرف میخوابد یک طرف بالا میزند. نتیجه ان میشود موج دار یا منحی بودن.  شلی و سفتی چله ها را همیشه کنترل کنید .

 

کنترل ارتفاع تابلو فرش

 در تمام برگه های نقشه های کامپیوتری ارتفاع تابلو فرش را در همان رج مینوسید. شما باید همیشه یک خط کش کنار خود داشته باشید . تا در هر 50 رج به 50 رج ارتفاع را اندازه بگیرید تا از صحت بافت خود مطمن شوید.

 

کنترل کم شدن عرض تابلو فرش

 بعضی وقتها عرض فرش دچار جمع شدگی میشود. بافنده زرنگ و استاد همیشه این مشکل را در بافت خود رصد و رعایت میکند .سعی کنید پود ضخیم را در همه رجها محکم به پایه دار گره بزنید. این کار باتعث میشود که تابلو فرش شما در عرض خودش را جمع نکند و یک اندازه بالا برود در طول بافت.

 

کنترل سفیدی زدن پشت تابلو فرش

بعضی بافنده میبیند که پشت تابلو فرش سفیدی زده است. این خط های سفید همان پود ضخیم است که خوب سرجای خود نخوابیده است و بالا مونده است. اگر چله های شل باشد و ما هم دفه را ارام بکوبیم . این خط به وجود می ایند.