• جمعه 06 اردیبهشت 1398 - 12:36
  • 519
  • 0 دیدگاه
  • اخبار ,

عمده مصرف نخ ابریشم در گستره صنعت فرش است

عمده مصرف نخ ابریشم در گستره صنعت فرش است رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور با بیان اینکه عمده مصرف نخ ابریشم در حوزه صنعت فرش است، گفت: با توجه به تولید زیاد کرم ابریشم در کشور مشکلی برای تأمین نخ اب
عمده مصرف نخ ابریشم در گستره صنعت فرش است

عمده مصرف نخ ابریشم در گستره صنعت فرش است


رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور با بیان اینکه عمده مصرف نخ ابریشم در حوزه صنعت فرش است، گفت: با توجه به تولید زیاد کرم ابریشم در کشور مشکلی برای تأمین نخ ابریشم در کشور وجود ندارد.

 

رئیس مرکز گسترش نوغانداری کشور با بیان اینکه عمده مصرف نخ ابریشم در دامنه صنعت فرش است، گفت: با پروا به فرآوری بسیار کرم ابریشم در کشور مشکلی برای تأمین نخ ابریشم در کشور هستی ندارد.

 خبرگزاری فارس : علی سروی امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به استان‌های پرکار در حوزه نوغانداری اظهار کرد: در حال حاضر ۲۲ استان کشور در دامنه نوغانداری پرکار هستند که با اتمام کارهای آموزشی در صدد افزایش این احصاء هستیم.

وی با اشاره به سپریدن پخش تخم نوغان در سه استان کشور گفت: شروع توزیع تخم نوغان از اول فروردین و در استان‌های گرمسیر آغازشده و خوشبختانه با استقبال خوب مردم و کشاورزان روبه‌رو بوده و نسبت به سنه گذشته افزایش دو برابری را شاهد بودیم.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری مملکت با ذکر اینکه فرمانروایی گیلان در دامنه نوغانداری و کرم ابریشم جزو استان‌های زیاد مهمی است، تصریح کرد: یکی از شغل‌های اساسی ملت گیلان تربیت کرم ابریشم است که مرکز توسعه نوغانداری مملکت بر پای بست، نیازمندی این ایالت و با فرمان وزارت جهاد کشاورز ۱۵ هزار جعبه نوغان درجه‌یک به این ایالت وابستگی داده‌شده است.

سروی با اشاره به بها فروش هر جعبه نوغان در کشور گفت: یگانه از شعارهای اصلی وزارت جهاد زراعت حمایت از مصرف‌کننده است و به همین انگیزه در ۲۰ سال ماضی گواه افزایش بها در گستره نوغان در مملکت نبوده و به همان قیمت هفت هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

وی با ذکر این که به انگیزه شرایط آب و‌ هوایی پخش تخم نوغان دیرتر پیش درآمد می‌شود افزود: با توجه به شرایط آب و هوایی و بارندگی‌های پسین تصمیم بر این شد تا توزیع تخم نوغان در کشور را با تأخیر یک هفته‌ای و از تاریخ هفتم اردیبهشت توسط تیم کارشناسی و تعاونی‌ها نخست می‌شود.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور با پذیرفتن به اینکه جستار اصلی در رونق، اشتیاق تولیدکننده است، تصریح کرد: اگر می‌خواهیم، گواه رونق فرآوری و  افزایش کارگماری باشیم باید تمهیداتی اندیشیده شده لغایت تولیدکننده و سرمایه‌گذار، اشتیاق برای فرآوری را داشته و ‌بتوانند بی‌دغدغه به سرمایه گزاری خود در حوزه‌های گوناگون پیوستگی دهند.

سروی لازمه افزایش تولید نوغان در مملکت را پرورش نوغان با بهره وری بسیار عنوان کرد و‌ گفت: در سال‌های پسین تربیت کرم ابریشم و نوغانداری در کشور با رکود روبرو بوده که خوشبختانه امسال با سعی کارشناسان و همکاران ما کامیاب به افزایش تولید کرم ابریشم شدیم.

وی احد از آسیب‌های وارده به کرم ابریشم را واردات بی‌رویه نخ و پیله دانست و بیان کرد: درگذشته تعرفه واردات پیله ۲۰۰ درصد واردات کرم ابریشم ۱۵۰ درصد بوده و زمانی که این تعرفه‌ها به چیزی تقریبا  به صفر از کم و بیش شده مایه واردات بی‌رویه شده و گزند جدی به صنعت نوغانداری زده است.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور با اذعان به اینکه دولت گام‌های احسان برای بازدارندگی از واردات بی‌رویه پیله کرم ابریشم برداشته، افزود: با کوشش دولت و مسؤولان مربوطه نرخ تعرفه واردات نخ ابریشم و پیله 26 درصد افزایش پیداکرده و سال جاری هم با مکاتبات استاندار با دولت در تلاشیم لغایت این تعرفه افزایشی مجدد پیدا کند.

سروی با ذکر اینکه ۸۰ درصد واردات از منطقه بازرگانی سرخس انجام‌شده، افزود: بر اساس آمارگرفتن همکاران و‌ تیم کارشناسی مرکز توسعه نوغانداری، بیش از ۸۰ درصد واردات کرم ابریشم از منطقه بازرگانی سرخس انجام‌شده که دلیل آن تفریق تعرفه کرم ابریشم در این منطقه بوده که در تلاشیم این دشوار حل شود.

وی با اشاره به انگیزه ها افزایش بی‌رویه کرم ابریشم در مملکت گفت: واردات کرم ابریشم در گمرک جزو کالاهای درجه‌یکی که با ارز دولتی وارد می‌شدند را دربرگیرنده نبوده ولی پایه محاسباتی بر بنیاد ارز دولتی بوده است.

رئیس مرکز گسترش نوغانداری مملکت با ذکر این که بازاریابی در گستره صنعت نوغانداری جزو اصلی‌ترین انگیزه ها رشد صنعت در این حوزه است، افزود: عمده مصرف نخ ابریشم در حوزه صنعت فرش است و با توجه به فرآوری زیاد کرم ابریشم در کشور مشکلی برای تأمین نخ ابریشم در مملکت هستی ندارد.

 

سروی با اشاره به افزایش تضمینی بها خرید کرم ابریشم در مملکت بیان کرد: با تصویب شورای اقتصاد نرخ تضمینی کرم ابریشم در کشور با افزایش ۲۱ درصدی روبرو بوده که با توجه به قیمت پسندیده پیله در کشور، می‌تواند مایه اشتیاق تولیدکننده در این صنعت شود.

وی با ذکر اینکه فرآوری تخم نوغان در کشور یک کار علمی و کارشناسی است، تصریح کرد: علیرغم اینکه صنعت نوغانداری در مملکت از ۵۰۰ سنه ماضی هستی دارد اما فرآوری تخم نوغان‌های هیبرید، اتمام کارهای اصلاح‌شده بر روی نهال، مبارزه با بیماری Piperine  و مبارزه با آسیب شپشک نشان‌دهنده علمی بودن این صنعت است.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری مملکت با تأکید بر بهره‌گیری درست از شرکت‌های دانش‌بنیان برای توسعه نوغانداری در کشور گفت: ما در کشور ظرفیت‌های بسیار نکویی در دامنه تربیت کرم ابریشم و نوغانداری داریم که در تلاشیم الی با مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان و به کارگیری ماشین‌آلات ناچیز هزینه و با بهره وری بالا تولید نوغان را در کشور افزایش دهیم