• چهارشنبه 01 اسفند 1397 - 11:11
  • 849
  • 0 دیدگاه
  • اخبار ,

شکایت ایران از خوش‌فروش ترین فرش ایران در بازار آمریکا

در حالی نقوش پر خط و خال و زیبای قالی‌های ایرانی جهانی شد که تحریم‌ها تبدیل به دست‌هایی بر دیدگان دنیا شدند تا جهان را از تماشای این هنر جهانی محروم کنند و این در زمانی رخ می‌دهد ک
شکایت ایران از خوش‌فروش ترین فرش ایران در بازار آمریکا

در حالی نقوش پر خط و خال و زیبای قالی‌های ایرانی جهانی شد که تحریم‌ها تبدیل به دست‌هایی بر دیدگان دنیا شدند تا جهان را از تماشای این هنر جهانی محروم کنند و این در زمانی رخ می‌دهد که مسئولان برای خروج فرش از دایره تحریم‌های ظالمانه، در حال تدوین شکایت‌نامه هستند.

 

 

شکایت ایران از خوش‌فروش ترین فرش ایران در بازار آمریکا

 

 

در حالی نقوش پر خط و خال و زیبای قالی‌های ایرانی جهانی شد که تحریم‌ها تبدیل به دست‌هایی بر دیدگان دنیا شدند تا جهان را از تماشای این هنر جهانی محروم کنند و این در زمانی رخ می‌دهد که مسئولان برای خروج فرش از دایره تحریم‌های ظالمانه، در حال تدوین شکایت‌نامه هستند.

بیش از ۶۰ سال از اهدای فرش ایرانی توسط «محمد مصدق» نخست وزیر اسبق ایران به سازمان ملل می‌گذرد و حرف‌ و حدیث‌های زیادی از آراستگی دیوارهای این سازمان به تابلوفرش‌ها و فرش‌های دست‌باف ایرانی بر سر زبان‌ها جاری است؛ حکایت قالی دستباف مزین به بیت شعر سعدی در این سازمان نیز گویای اهمیت فرش ایرانی در جهان است.
با این وجود و در حالی که رییس جمهوری آمریکا بر اهمیت این هنر و کالای دستباف ایرانی تبار واقف است اما فرش را در ردیف نخست کالاهای تحریمی قرار داده و این در حالی است که فرش جزو مالکیت‌های معنوی ایران بوده و در دایره تحریم‌ها قرار نمی‌گیرد.
جالب‌تر این که عمده‌ترین خریدار این کالای فرهنگی، همین کشوری است که سد راه صادرات فرش ایرانی شده است.
محمدمهدی نبی‌زاده، رییس اداره فرش سازمان صمت استان یزد ، فرش دستباف یزد را فرشی خوش فروش در بازارهای کشور آمریکا می‌داند و می‌گوید: زمانی عمده فرش دستباف کشور و یزد به کشور آمریکا صادر می‌شد هرچند که کشورهایی مانند حاشیه خلیج فارس هم از خریداران فرش یزد بودند.
وی، تحریم فرش یزد و اردکان به عنوان میراث جهانی را اقدامی ناعادلانه می‌داند و می‌گوید: این نابرابری از سوی سرزمینی اتفاق افتاده که مدعی پایبندی به حقوق بشر است در حالی که تحریم فرش به عنوان یک کالای فرهنگی علاوه بر ضایع شدن حقوق هنرمندان کشورمان، حقوق مردم جهان و دوستداران این هنر و فرهنگ ایرانی را نیز ضایع می‌کند.
نبی‌زاده با بیان این که فرش کالایی فرهنگی و هنری و جزوی از صنایع دستی کشورمان محسوب می‌شود، اضافه می‌کند: اهمیت این مسئله باعث شده تا مسئولان مربوطه دست بکار شوند به طوری که اکنون در حال رایزنی و تنظیم شکایت نامه‌ای به همین منظور هستند تا این کالای دستباف و فرهنگی را از دایره تحریم‌ها خارج کنند.
البته نمی‌توان تنها بروز مسائل سیاسی کنونی و تحریم‌ها و توقف صادرات فرش ایران به آمریکا و تعدادی از کشورها را عامل انبار شدن طاقه‌های فرش دست‌باف کشورمان دانست، چرا که هم‌زمان با این تحریم‌ها و افزایش قیمت قالی دستباف در بازار داخلی، مردم نیز ناخواسته به سمت قالی‌های ماشینی هجوم آوردند.
شاید از این‌ها گذشته، بافندگان فرش دستباف هم دیگر امید زیادی به درآمدزایی از طریق این هنر نداشتند و همه این عوامل دست به دست هم دادند تا رکود بازار فرش‌ دستباف کشورمان را به همراه داشته باشد.
با این وجود، مسئولان یزدی‌ در حالی که به فکر تنوع ‎ بخشی و توسعه این هنر صنعت بودند، از صرفه اقتصادی آن نیز غافل نشدند و به گفته‌ی رییس اداره فرش سازمان صمت استان یزد، برای سودآوری بیشتر تولیدکنندگان و بافندگان، تارها و نقوش ریزتری در قالی یزد ورود پیدا کرد، به طوری که تولید و فعالیت در این زمینه نیز به صرفه‌تر شد و فرش‌های یزدی دارای ۲۳ رج به ۴۰ و حتی ۶۰ رج که عنوان تخصصی تعداد گره‌های قالی است، توسعه پیدا کردند.
مسئول فرش دستباف یزد با بیان این که هر چند بازار خارجی در جریان تحریم فرش دستباف ایرانی دچار رکود نسبی شده اما بازار داخلی با فروش خوبی مواجه است، تصریح می‌کند: سمت و سوی صادراتی کردن فرش یزد و ارتقای این هنر صنعت با گام‌هایی مانند برگزاری نمایشگاه‌های فرش دستباف میسر می‌شود، و این مهم در صورتی تحقق خواهد یافت که تجار و تولیدکنندگان فرش دستباف استان به ظرفیت‌های فضای بازارهای مجازی و هم‌چنین ثبت جهانی فرش یزد و اردکان به عنوان یک برند جهانی توجه کنند و به دنبال شناسایی بازارها و سلایق مشتریان خارجی باشند.
نبی‌زاده نیز شناسنامه‌دار کردن، تشکیل خوشه فرش دستباف، حمایت از تولیدات کارگاهی و خانگی، حمایت از تحقیقات علمی در زنجیره تولید تا صادرات فرش دستباف، کمک به متقاضیان شرکت در نمایشگاه‌های خارج از کشور و پذیرش هیات‌های تجاری را از برنامه‌های در دستور کار اداره فرش سازمان صمت استان برای رونق بیش از پیش این هنرصنعت برمی‌شمارد.