• چهارشنبه 29 خرداد 1398 - 10:49
  • 1160
  • 0 دیدگاه
  • اخبار ,

روندى اميد بخش براى قالى ايران در دنیا !

روندى اميد بخش براى قالى ايران!در چند سال گذشته شاهد يك روند آهسته ولى اميد بخشى در پيوند با قالى ايرانى بوده ام و آن اينستكه خيلى از مشتريان مسن آمريكايى دنبال قاليهاى مدرن ميگردند و در عوض خيلى از ج

روندى اميد بخش براى قالى ايران!

در چند سال گذشته شاهد يك روند آهسته ولى اميد بخشى در پيوند با قالى ايرانى بوده ام و آن اينستكه خيلى از مشتريان مسن آمريكايى دنبال قاليهاى مدرن ميگردند و در عوض خيلى از جوانهاى آمريكايى با قاليها و قاليچه هاى معمولى، سابيده و پاره ايرانى كه تازه خريده اند و يا از صندوقچه مادر بزرگ پيدا كرده اند بما مراجعه ميكنند و خواستار شستشو و تعمير آنها ميشوند تا بتوانند آنها را نگهداشته، استفاده بكنند و لذت ببرند.

در سه عكس اول يك پشتى كهنه تر از ١٠٠ ساله فراهان را ميبينيم كه آنجليكا دختر جوان آمريكايى گفت تنها يادگار مادر بزرگ اش است و خواستار شستشو و تعمير آن شد.

ما اين پشتى را شسته و چهار طرف آنرا تعمير كرده و سوراخهايش را هم وصله كرديم.

در عكس آخرى راكوئل را ميبينيم كه در عرض سه ماه دستكم ٢٠ قاليچه كوچك و بزرگ همدان را براى شستشو نزد ما آورد.

مسئولين عزيز، دلسوز و زحمتكش چون مشغول امضاى تفاهم نامه، حضور، گشايش و سخنرانى در نمايشگاههاى داخل و خارج و برقرارى شناسنامه براى هويت بخشى به قالى ايران هستند و به مصاحبه هاى در سطح جهانى ميپردازند، نميرسند و وقت ندارند كه به تبليغ به زبانهاى زنده دنيا بپردازند كه چرا خريداران و مصرف كنندگان بايد قالى ايرانى بخرند تا بتوانند به اين روند در حال رشد شتاب ببخشند. بهمين دليل اين بار را خود ما فرشى ها بايد بدوش بكشيم. بايد زبان انگليسى را در حد خوب ياد بگيريم تا دستكم از راه رايگان و پرنفوذ شبكه هاى اجتماعى به جهان بفهمانيم كه در هنگام خريد، چرا بايد قالى ايرانى را انتخاب كنند. فروشندگان و واردكنندگان دنباله رو خريداران هستند و مجبور به ارايه قالى هستند كه خريداران ميخواهند.

بياييد خودمان همت كنيم و اين موج را براه بياندازيم. با شما هستم عزيز. بله خود شما كه وقت گذاشتيد و اين نوشته را خوانديد.

اين نوشته كه در زير ميايد را هم پيش از اين در همين پيوند پست كرده بودم.

 سخنى با متولى محترم

ايكاش مركز ملي فرش به تدوين و چاپ جزوه و بروشور كوتاهى (آنلاين و فيزيكى) به زبان انگليسي بپردازد زير عنوان "چرا فرش ايران؟ " كه بين خريداران، دكوراتورها، مجموعه داران، واردكنندگان و ديگر افراد مرتبط با فرش در خارج از كشور پخش شود. اين جزوه و بروشور ميتواند به زبانهاي مهم ديگر دنيا ترجمه و چاپ شود تا بتوان در ديگر كشور ها نيز انرا مورد استفاده قرار داد. اين قطعا اثر مثبتي در سوق دادن تقاضا به سمت خريد فرش ايران خواهد داشت. تبليغات، بازاريابى و بازارسازى جهانى براى قالى ايران در حد صفر است و هيچ برنامه جامع و مدون و حساب شده اى براى آن يا نداريم و يا من نديده ام.

اگر خريداران هنگام خريد دنبال قالى و قاليچه ايرانى بگردند، فروشندگان مجبور به خريد و ارايه آنها خواهند شد.

چرا فرش ايران؟

١- چون فرش ايران پشتوانه تاريخى، فرهنگى، و هنرى دارد.
٢- فرش خوب ايرانى، سرمايه گذاري محسوب شده در بلند مدت قيمتش افزايش پيدا ميكند.
٣- فرش خوب ايراني مشكلات نگهداري و تعمير كمترى نسبت به فرشهاى غير ايرانى دارد.
٤- فرش خوب ايراني در بيشتر موارد توسط بافندگاني بافته ميشود كه كارگران صنعتي تمام وقت كارگاهاي صنعتى نبوده و نسل ها است كه در منزل، روستاها، ايل ها، و يا كارگاه هاي كوچك به كار بافت و توليد مي پردازند.
 ٥- قاليبافان ايراني بزرگسال هستند. در ايران قوانين روشن و سختي در رابطه با كار كودكان وجود دارد. بنابراين در توليد قاليهاى ايراني كودكان به كار گرفته نمي شوند.
٦- اگر نگاهى به كاتالوگ حراجى ها و موزه هاى بزرگ دنيا بياندازيد، درمييابيد كه بيشترين قاليهاى آنها قاليهاى آنتيك و كهنه ايرانى هستند.
٧- قالى ايرانى همانند ساعت رولكس، اتومبيل رولزرويس و بنز، پارچه فاستونى، و ... بيشتر از يك قالى و يك برند است. 
٨- قالى ايرانى تنوع كارگاهى، شهرى، روستايى، و عشايرى دارد. اين تنوع را در قاليهاى ديگر كشورها نميتوان يافت.
٩- قالى ايرانى گرانتر از قاليهاى غير ايرانى نيست.

و خيلي از نكته هاي ديگر

بايد در تدوين اين جزوه كه حتما بايد كوتاه ولي مؤثر و همراه با عكسهاى زيبا و با چاپ نفيس باشد، نظر كارشناسان خارجي فرش مورد نظر قرار گيرد و به نظر كارشناسان و دست اندركاران داخلي و ايرانى بسنده نشود.

من نوشتم، آنهائيكه بايد بخوانند، نخوانند!