متداول ترین رجشمارهای مورد کاربرد برای قالی فرش و تابلو فرش

متدوال ترین رجشمار های مورد کاربرد برای قالی فرش و تابلوفرش     فرش آموز - شاید خیلی ها که میخواهند که قالی بافی را شروع کنند و انهایی که می بافنند هنوز نمیدانند رجشما یا همان ریز فرش فرش
متداول ترین رجشمارهای مورد کاربرد برای قالی فرش و تابلو فرش

متدوال ترین رجشمار های مورد کاربرد برای قالی فرش و تابلوفرش

 

 

فرش آموز - شاید خیلی ها که میخواهند که قالی بافی را شروع کنند و انهایی که می بافنند هنوز نمیدانند رجشما یا همان ریز فرش فرش چی هست و چه کاربردی در قالی بافی دارد .

 

رجشمارهای متداولی که در قالیبافی استفاده میشود کدام هستند؟

 قصد ما در این بخش از فرش آموز , آشنا کردن بافنندگان با رجشما فرش است . اینکه رجشمار چه کاربردی دارد و چه تاثیری در کیفیت یک فرش و تابلوفرش دارد .

 

معرفی کوتاه رجشمار (ریز فرش)

رجشما همان ریز فرش است که دخالت مستقیم در ابعاد و کیفیت و همچنین تراکم فرش دارد . یعنی که هر مقداری رجشما فرشی که می بافیم عدد بالاتری داشته باشد فرش ما از جهت کیفیت بالا خواهد بود و تراکم آن زیاد خواهد بود . ولی از ابعاد فرش کاشته خواهد شد. چون با بلاتر بردن عددهای رجشما , در واقع گره ها را در چله کشی بهم نزدیک کردیم , برای همین ابعاد قالی کاسته میشود.

 

 

 رجشمار فرش را چه کسی تعیین میکند ؟

چله کشی که دار قالی را چله کشی میکند باید در هنگام چله کشی , بداند که رجشمار قالی چند است تا ان را در چله کشی خود در نظر بگیرد و دار قالی را نسبت به همان عدد چله کشی اندازه بزند و چله کشی کند . نخها هم نسبت به نمره رجشمار , ضخیم تر و نازک تر میشوند .

 

رجشمار های پرکارد در صنعت قالی بافی

سه نوع قالی بافی وجود دارد از جمله فرش دستبافت ریز بافت که رجشمار بالایی دارند تا با بالا رفتن رجشمار کیفیت ان فرش افزایش یابد . که رجشمار رایج برای فرش های دستبافت ریز بافت 60 الی 80 در نظر گرفته میشود .

 

قالی بعدی که رجشمار متوسطی دارد تابلوفرش است . رجشمار رایجی که برای تابلوفرش های در نظر گرفته میشود از 42 الی 60 است . اما بیشتر 50 در نظر گرفته میشود .

 

قالی بعدی , قالی درشت بافت محلی است که رجشمار بسیار پایینی دارد . چون نخ این نوع فرشها بسیار ضخیم است که باید رجشمار پایینی داشته باشند . رجشمارهای رایج در بافت و چله کشی فرشهای محلی 20 الی 35 در نظر گرفته میشود تا ابعاد بزرگتر باشد .

 

 

مطلب پیشنهادی

 

نخ و نقشه تبریز - نقش آرا فرش تبریز