• دوشنبه 06 تیر 1401 - 8:27
  • 3018
  • 0 دیدگاه

بیمه قالیبافی تامین اجتماعی 1401 ؛ بیمه قالیبافی در سال 1401 انجام میشود ؟

فرش آموز - بیمه قالیبافی تامین اجتماعی 1401 چگونه است ؛ آخرین اخبار از بیمه قالیبافی 1401 و شرایط , مدارک لازم جهت بیمه شدن در تامین اجتماعی برای قالیبافان فرش دستبافت و تابلوفرش کامپیوتری در منزل را
بیمه قالیبافی تامین اجتماعی 1401 ؛ بیمه قالیبافی در سال 1401 انجام میشود ؟

فرش آموز - بیمه قالیبافی تامین اجتماعی 1401 چگونه است ؛ آخرین اخبار از بیمه قالیبافی 1401 و شرایط , مدارک لازم جهت بیمه شدن در تامین اجتماعی برای قالیبافان فرش دستبافت و تابلوفرش کامپیوتری در منزل را در این صفحه از وسایت فرش آموز بخوانید .

 ثبت نام بیمه قالیبافی تامین اجتماعی در سال 1401 چگونه است و چه شرایطی دارد ؟

متاسفانه در حال سهمیه بیمه برای بیمه قالیبافی وجود ندارد و تنها سهمیه ای که وجود دارد این است که می توانید یا بیمه آزاد تامین اجتماعی بیمه قالی شوید یا به بیمه‌های دیگر بروید مثل بیمه روستاییان و عشایر در صورتی که ساکن روستا و یا شهرهای کوچک باشید می توانید از بیمه روستاییان و عشایر استفاده کنید و حق بیمه‌ای متناسب با توانایی تان پرداخت کنید .

خبر جدید برای بیمه بافندگان در بودجه ۱۴۰۱

در اجرای ماده (۲۹) قانون الحاق، برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و بند ماده ۲ قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر ساماندهی و پایداری صندوق‌های بیمه‌ای و بازنشستگی و کاهش وابستگی آنها به بودجه عمومی، ساماندهی معافیت‌های بیمه‌ای و ساماندهی اقشار تحت پوشش بیمه‌ای مشمول کمک دولت، از ابتدای سال ۱۴۰۱ مورد توجه قرار گرفته است.

کارگاه‌های مشمول قانون «معافیت از پرداخت سهم بیمه کارفرمایانی که حداکثر پنج نفر کارگر دارند مصوب ۱۳۶۱ با اصلاحات و الحاقات بعدی آن» که پنج سال و کمتر از آن مشمول معافیت مذکور بوده‌اند کماکان مشمول معافیت بیست درصدی مندرج در قانون مذکور خواهند بود و برای سنوات بیش از پنج سال، سه درصد از معافیت بیمه‌ای فوق در سال ۱۴۰۱ کسر می‌شود.

همچنین از ابتدای سال ۱۴۰۱، معافیت‌های کامل بیمه‌ای درخصوص بیمه شدگان بدون کارفرما در سازمان تامین اجتماعی از جمله مشمولان قانون بیمه‌های اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه دار (کد دار) مصوب ۱۳۸۸، بند (ض) تبصره (۱۴) قانون بودجه سال ۱۳۸۶ کل کشور و بند (ب) ماده (۷) قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، مشروط به ارزیابی آزمون وسع توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و قرار گرفتن در چهار دهک اول درآمدی است.

همچنین در مورد بیمه شدگان قرارگرفته در دهک‌های پنجم تا هفتم درآمدی، به ازای هر دهک سه درصد از معافیت بیمه ای موجود کسر و دهک‌های هشت و بالاتر مشمول معافیت‌های بیمه‌ای نخواهند بود.

آیین‌نامه اجرایی این بند توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می‌رسد.

جزییات لایحه بودجه ۱۴۰۱ در اظهارات رئیس مرکز ملی فرش ایران

بر معافیت‌های کامل بیمه‌ای بیمه‌شدگان بدون کارفرما در سازمان تامین اجتماعی از جمله مشمولان قانون بیمه‌های اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه‌دار، تصریح شده است.

به گزارش فرش آموز به نقل از روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، فرح ناز رافع در گفتگوی تلفنی توضیح داد: از بین یک میلیون و ششصد هزار نفر که به کار قالیبافی مشغول کار هستند تنها ۲۶۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه های اجتماعی قالیبافان و صنایع دستی شناسه دار بهره مند قرار دارند حال آن که حدود ۵۰۰ هزار نفر قالیباف به صورت کار مکمل " قالیبافان غیر مستمر" به این حرفه می پردازند که خوشبختانه در بودجه سال ۱۴۰۱ در تبصره ۱۷ بند واو"یارانه و سلامت" بودجه قالیبافان که  مصوب 1388 است تمام شاغلان فرش‌دستباف واجد شرایط، تحت پوشش قرار می گیرند که این موضوع اتفاق بسیار بزرگی است.

وی ادامه داد: معافیت‌های کامل بیمه‌ای درخصوص بیمه شدگان بدون کارفرما در سازمان تامین اجتماعی از جمله مشمولان قانون بیمه‌های اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه دار (کد دار) مصوب ۱۳۸۸، بند (ض) تبصره (۱۴) قانون بودجه سال ۱۳۸۶ کل کشور و بند (ب) ماده (۷) قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، مشروط به ارزیابی آزمون وسع توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و قرار گرفتن در چهار دهک اول درآمدی است.

رافع با اشاره به این موضوع که این لایحه شامل افرادی می شود که شغل اصلی آنان فرش دستباف است افزود: در این بودجه ابهاماتی وجود دارد که باید مجلس به آن پاسخ دهد مثلا یک آزمون وسع  برنامه ریزی شده که در لایحه بودجه به آن اشاره نشده است و معلوم نیست آیا این آزمون وسع مالی ست یا مهارتی؟ هم چنین در آیین‌نامه اجرایی، این بند توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می‌رسد و سازمان‌های تخصصی مثل وزارت صمت و میراث دیده نشده اند که باید مورد توجه قرار گیرد.
فرحناز رافع در پاسخ به سوال لزوم شناسه دار بودن گفت: این موضوع در بند واو تبصره ۱۷ دیده شده است و قبلا تا سال ۱۳۹۸ در ردیف بودجه عمومی - 154000 " قرار داشت و در سال گذشته در بند واو تبصره 2" فروش اموال دولت قرار داشت و کار را بسیار دشوار کرده بود بارها سازمان تامین اجتماعی تلاش کرد تا آن را قطع کند ولی با پیگیری های انجام گرفته این کار انجام نشد از دیگر مزایای   بودجه سال ۱۴۰۱ برقراری مجدد معافیت برای شاغلین در کارگاه های قالیبافی با ۵ نفر شاغل می باشد . شایسته بود که در متن لایحه پیشنهادی بیشتر به جزییات پرداخته می شد و به لزوم حضور مرکز ملی فرش ایران به عنوان متولی فرش دستباف کشور در جلسات تهیه آیین نامه اجرایی قانون مربوطه اشاره می شد بودجه به ردیف هدفمندی یارانه ها "یارانه و سلامت"  منتقل و جایگاه آن  بهتر  شده است  امیدوار هستیم که بتوانیم افرادی را که تاکنون بیمه نشده اند در این بیمه لحاظ و افزایش دهیم.

رئیس مرکز ملی افزود: معافیت‌های کامل بیمه‌ای بیمه‌شدگان بدون کارفرما در سازمان تامین اجتماعی از جمله مشمولان قانون بیمه‌های اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه‌دار از دیگر مزایای لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ است که شامل برقراری مجدد معافیت برای شاغلین در کارگاه های قالیبافی با ۵ نفر شاغل می باشد در کارگاه‌های مشمول قانون «معافیت از پرداخت سهم بیمه کارفرمایانی که حداکثر پنج نفر کارگر دارند مصوب ۱۳۶۱ با اصلاحات و الحاقات بعدی آن» که پنج سال و کمتر از آن مشمول معافیت مذکور بوده‌اند کماکان مشمول معافیت بیست درصدی مندرج در قانون مذکور خواهند بود و برای سنوات بیش از پنج سال، سه درصد از معافیت بیمه‌ای فوق در سال ۱۴۰۱ کسر می‌شود.

وی افزود: از دیگر ابهاماتی که در بودجه قرار دارد این است که دهک های 5 سال 20 در صد یارانه را دریافت می کنند حال آن که دهک‌های پنجم تا هفتم درآمدی، به ازای هر دهک سه درصد از معافیت بیمه ای موجود کسر و معلوم نیست توسط چه کسی پرداخت می شود و دهک‌های هشت و بالاتر مشمول معافیت‌های بیمه‌ای نخواهند بود از همین رو شایسته بود که در متن لایحه پیشنهادی بیشتر به جزییات پرداخته می شد.

گفتنی ست آیین‌نامه اجرایی این بند توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می‌رسد.

بيمه قاليبافان، هر سال دريغ از پارسال! 

انقباض در «لايحه بودجه 1401»، «قانون بيمه قاليبافان» را به حاشيه مي‌راند. هنوز معماي حذف رديف اعتباري مختص بيمه قاليبافان و شاغلان صنايع دستي توسط مجلس در قانون بودجه 1400 براي هنرمندان شاغل در بخش فرش و صنايع دستي حل نشده بود كه حالا در لايحه پيشنهادي بودجه 1401 خبر از محدوديت‌هاي بيشتر براي اين گروه مي‌رسد. آنچنان كه از بند «و» تبصره 17 لايحه بودجه 1401 برمي‌آيد، بهره‌مندي از معافيت‌هاي بيمه‌اي منوط به «ارزيابي آزمون وسع توسط وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي و قرار گرفتن در چهار دهك اول در آمدي» خواهد بود. به بيان ديگر در صورت تصويب اين لايحه، از سال آينده شمول قانون بيمه قاليبافان و شاغلان صنايع‌دستي محدودتر شده و صرفا پس از ارزيابي‌ها و راستي‌آزمايي‌ها، آن دسته از قاليبافاني كه در چهار دهك ابتدايي باشند مشمول بيمه خواهند شد.

در اين لايحه آمده است: «بيمه‌شدگان قرارگرفته در دهك‌هاي پنجم تا هفتم درآمدي، به ازاي هر دهك سه درصد از معافيت بيمه‌اي موجود كسر و دهك‌هاي هشت و بالاتر مشمول معافيت‌هاي بيمه‌اي نخواهند بود.» گويي قرار بر اين است كه قيچي بودجه هر سال بخشي از شاخ و برگ‌هاي «قانون بيمه‌هاي اجتماعي قاليبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنايع دستي شناسه‌دار» را قطع كند و در نهايت شيري بي‌يال و دم و اشكم را بر جاي نهد.

  اگر در چند سال اخير محدوديت‌هاي بودجه‌اي و تامين نشدن اعتبار موجب مي‌شد كه سازمان تامين اجتماعي از پذيرش قاليبافان جديد سر باز زند، در سال جاري حذف رديف اعتباري مربوطه توسط مجلس شوراي اسلامي اين مشكل را حادتر ساخت و حالا قرار است در سال آتي حلقه تنگ‌تر شود و حقي ديگر از قاليبافان و شاغلان صنايع‌دستي ستانده شود. 

مي‌شود از قاليبافان و شاغلان صنايع دستي خواست تا كمبود اعتبار و منابع را دريابند، انقباضي بودن بودجه را درك كنند، با پالايش و راستي‌آزمايي براي شناخت قاليباف و هنرمند واقعي از مشمولان جعلي همراهي كنند، اما نمي‌توان خواست كم‌لطفي‌ها و بي‌مهري‌هاي مداوم را تاب بياورند و دايره شمولِ قانون را هر روز كوچك‌تر ببينند و ديوارشان هم كوتاه‌تر از ديگران باشد و همزمان با كاهش اعتبار در اين بخش، شاهد افزايش‌هاي عجيب در ديگر بخش‌ها باشند.

كاش اين‌بار مجلس شوراي اسلامي در جبران كم‌‌لطفي خود به «قانون بيمه‌هاي اجتماعي قاليبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنايع‌دستي شناسه‌دار» در تصويب و ابلاغ نهايي بودجه 1400، به هنگام بررسي و تصويب لايجه بودجه 1401 با قاليبافان و شاغلان صنايع‌دستي مهربان‌تر باشد.