• دوشنبه 26 فروردین 1398 - 21:25
  • 729
  • 0 دیدگاه
  • اخبار ,

آخرین آمار و اطلاعات از حال و روز فرش دستبافت ایران

عبدالله بهرامی درباره وضعیت فرش دستباف گفت: با افزایش بیش از ۳۰۰ درصدی بها مواد اولیه که در سال ۹۷ چهره گرفت، دست کم ۸ماه تا یکسال زمان لازم است که این فرش ها فرآوری شوند.     به گزارش
آخرین آمار و اطلاعات از حال و روز فرش دستبافت ایران

عبدالله بهرامی درباره وضعیت فرش دستباف گفت: با افزایش بیش از ۳۰۰ درصدی بها مواد اولیه که در سال ۹۷ چهره گرفت، دست کم ۸ماه تا یکسال زمان لازم است که این فرش ها فرآوری شوند.

 

آخرین آمار و اطلاعات از حال و روز فرش دستبافت ایران

 

به گزارش فرش آموز به نقل از شفقنا : امسال با بحران افزایش بها تولیدات مواجه هستیم. این افزایش قیمت پایان یافته در چشم وهمچشمی پذیری بازار خارجی تأثیرمنفی دارد، چرا که شاهد رشد قیمت ها هستیم.

وی ادامه داد: در همین زمان که کشورهای رقیب هیچ افزایش قیمتی ندارند، طاقت چشم وهمچشمی پذیری فرش دستباف ایران حد کمتر خواهد شد. احد از بحران های سال جاری این است که برای تأمین مواد اولیه ارزان قیمت با نرخ ارز دولتی دولت باید تمهیدات لازم را ببیند. آنهایی که وارد کننده نخ و پشم با نرخ ارز دولتی هستند،باید مشخص شود که چه کسانی هستند.  نخ و پشم هایی که با نرخ ارز مشخص وارد کرده اند باید مشخص شود که با چه روشی در حال پخش هستند. ما پیشنهاد می کنیم، مواد اولیه ای که وارد می شود،از روش تشکل ها نسبت به پخش اقدام شود. همین که شاهد باشیم مواد اولیه در صنعت فرش استفاده از می شود و هم اینکه گواه تفریق قیمت مواد اولیه باشیم.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های تولیدکننده فرش دستباف  با اشاره به اینکه تحریم تأثیر منفی بر صنعت فرش داشته است افزود: دولت باید در تأمین منابع مالی اقدام کند و گذرگاه را برای فرآوری کنندگان فراهم کند.

وی با بیان اینکه همه صادرات فرش در طول سنه بیش از ۴۰۰ میلیون دلار است و به جایی برنمی‌خورد بیان کرد:باید صادرات فرش را آزاد نماییم تا صادرکننده بی دغدغه و با اطمینان کامل فرش دستباف ایرانی را صادر کند.

وی حجم صادرات فرش در شش ماهه پیش درآمد سنه را ۲۱۰ میلیون دلار عنوان کرد و گفت: به علت اعمال تحریم‌ها صادرات فرش کمی دچار سخت شد و متأسفانه تحریم دوم، تحریم داخلی بود . بانک مرکزی و مسئولان صادرکننده را مجاب کردند ظرف مدت معینی، ارز حاصل از فروش را به نظام نیما برگردانند.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف، افزود: این اقدام برای فرش جواب نمی‌دهد، اکثر صادرکنندگان فرش؛ مبلغی را می‌گیرند، یک مبلغ در طول دو سه ماه پرداخت می‌شود و چندی از فرش‌ها به شکل امانی حفاظت می‌شود که همین امر برگشت پول را دشوار کرده و به ترمزی برای صادرات فرش تبدیل شده است.

بهرامی با بیان اینکه ۸۰ درصد فرش دستباف ایرانی صادر می‌شود که ۳۰درصد صادرات آن به آمریکا چهره می‌گیرد، گفت: سنه گذشته نزدیک ۴۰۰ میلیون دلار صادرات فرش داشتیم و از این محل درآمدزایی و ارزآوری بسیاری نصیب کشور می‌شود.